geri

‘Margarin Tüketimi Depresyonu Tetikliyor’

Avatar
‘Margarin Tüketimi Depresyonu Tetikliyor’

Tıp Fakültesinde bir grup bilim insanı, yaptığı çalışmada, yayık tereyağının “öğrenmeyi olumlu etkilediğini”, “margarinin ise “depresyonu tetiklediğini” tespit etti.

Ayçiçek yağının Türk mutfağında sıkça kullanıldığını hatırlatan Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Nazan Uysal Harzadın, “Bilimsel çalışmada bizi en çok şaşırtan yağlardan biri de ayçiçek yağı oldu. Ayçiçek yağı tüketenlerde depresyon düzeyi de kaygı düzeyi de yüksek. Dolayısıyla, ayçiçek yağının beynin karar verme bölümü olan prefrontal korteksi olumsuz etkilediğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Harzadın, serbest gezen inekten geleneksel yöntemle elde edilen yayık tereyağında en iyi sonuçlardan birini elde ettiklerini ifade ederek “Geleneksel yöntemle elde edilen yayık tereyağından mucize sonuç aldık. Tereyağı ile beslenenlerde kaygı düzeyi düşük, depresyon belirtisi yok ve öğrenme seviyeleri de son derece olumlu” dedi.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çay Tüketimi İle İlgili Altın Tavsiyeler
Önceki makale Çay Tüketimi İle İlgili Altın Tavsiyeler
Yorum yap

Ülkemizde çay sıkça tüketiliyor. Toplum olarak misafirperverlikte, kahvaltılarımızda olmazsa olmazımızdır. Bu yoğun çay tüketimiyle ilgili…

GDO ve Tarım İlaçları,   Sentetik Tohumlar Kansere Davetiye Çıkartıyor!
Sonraki makale GDO ve Tarım İlaçları, Sentetik Tohumlar Kansere Davetiye Çıkartıyor!
Yorum yap

Doğallığını yitiren besinlerin kanseri tetiklediğini vurgulayan Dr. Yavuz Dizdar “Hastalığın artışında sentetik tohumlar, hormonlar, tarım…